Kron xc500 Kulakçık Yapımı (Atölye)

Kron xc500 Kulakçık Yapımı (Atölye)

P.tes, 15 Ara 2008

10:50:19 pm

Kron marka bisikletler piyasaya ilk çıktıklarında Türkiye’deki üst grup bisiklet piyasasına büyük bir canlılık getirmişti. İlk seri çıkan kadrolardan sonra köklü bir değişiklik yaparak

xc(500-1000-…-5000 ) serisi mtb kadrolarını piyasaya sürmüşlerdi. Bu serideki en ekonomik model olan xc 500’ün şüphesiz sevilmeyen tek özelliği arka vites kulakçığının bütün olmasıdır. Bisiklet olarak fiyatının oldukça ekonomik olması, bu pürüzü göz karartıp alınmasının en önemli etkeni olsa gerek. Bu kadro ile bütünleşik olan kulakçık kırıldığında oldukça başağrıtıcı sorunlarla karşı karşıya kalınması bu bisiklşetleri satın alanların isteyeceği en son şeydir herhalde.Ya daha amatör tip arka vitesler ile bisiklet kullanıma devam edilecek yada sırf bir kulakçık kırılması nedeniyle yeni bir kadro almak zorunda kalınacak. Şimdi sizlerle başımıza gelen böyle bir durum karşısında nasıl bir müdehalede bulunduğumuzu paylaşacağım…

Devamı:

Acemi bir sürücünün arkadan arkadaşımızın bisikletine çarpması sonucu arka vitesin kulakçığı kırılmış ve arka vitesin bacağında hafif bir yamulma meydana gelmiş. Yamukluğu düzelttikten sonra kırılan kulakçığa nasıl bir müdehale yapılacağı düşünülmeye başlandı. Sonuçta şu yokluk döneminde yeni bir kadro almak cepte kocaman bir delik açacaktı. Hemde böylesine basit bir sebepten dolayı kadroyu değiştirmek insana acayip dokunacaktı

Yapılan müdehaleyi anlatmak oldukça basit fakat uygulaması biraz meşakkatli. İşinin ehli bir usta’ya yaptırmakta fayda var. Ya da el beceriniz iyi ve gerekli ekipmanlarınız mevcut ise sizde pekala bu uygulamayı gerçekleştirebilirsiniz.

Yukarıdaki fotoğrafta 1 nolu

yer kadar taşlama makinası ile traşlanır ve yine 1 nolu yerin beyaz olan bölgesinde yukarıdan aşağıya doğru inceltilir. Bu inceltme işlemi,

yerleştireceğimiz kulakçığın oyuk olan kısmının tam olarak oturtulması için yapılıyor. 2 nolu yere ise kulakçığı sabitlemek için takacağımız vida genişliğinde delik açılıyor.

Olayı kafanızda daha iyi canlandırmak için müdehale yapılan yere kulakçığın nasıl oturtulacağına dair kırmızı kesikli çizgiler ile kulakçığın siluetini çizdim.

İşte kullanacağımız vites kulakçığı.

Kulakçıktaki oyuk yer ile kadronun anahtar-kilit gibi tam olarak oturmasını sağlayacak olan incelttiğimiz kısmı işaretli olarak görebiliyoruz.

Farklı açılardan…

Ha küçük bir ayrıntıyı da atlamayalım. Bu kulakçığı monte edeceğimiz vidayı nasıl elde ettik? Eski ve artık kullanılmayan bir aynakolun orta ve üst dişlisini tutan iki parçalı vidalar var. Bu iş için çok uygunlar. Tabiri yerinde ise kitap gibi yerine oturuyorlar.

Kulakçığın kadronun iç kısmından görünümü.

Ve işlem tamam. Aslında kulakçığın oyuk kısmının kadroya tam olarak oturması için yukarıdaki kırmızı kesik çizgilerin kadroya denk gelen kısmını eşit kalınlıkta inceltmek daha da orjinal bir çözüm olacak. Fakat bunu yapabilmek için torna tezgahı gerekecekti. Bir taşlama makinası ve matkap, görevini yerine getirecek kadar sağlam bir çözüm üretmeye yetiyor.

Umarım bu çalışmamızı uygulamaya gerek kalacak bir arıza yaşamamanızı ümit eder, böyle bir sorun yaşadığınız taktirde yazımın sizlere yardımcı olmasını temenni ederim.

Bisikletsiz gününüzün olmaması dileğiyle…

.com, bisiklet veya bisikletle ilgili konuları içerir. Kuruluşundaki amaç, var olan bisiklet sitelerine yenisini eklemekten ziyade anonim olarak içerik yaratma çabasıdır. Bu sitedeki yazarlar bir kazanç gütmez. Site sahipleri ise gelecekte sitenin masrafları dışında kazanabileceği paraları bisikletle tur yapanlara ve bisiklet sporcularına harcayacağına söz verir.

©2011 by Bisiklet Magazin •

design by

/

• Hazırlayanlar:

|

|

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!